همزمان با میلاد امام زمان(عج)

دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد

۰۹ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰ کد : ۱۲۸ سازمان مرکزی اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۴۲۰
دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی و با حضور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد.
دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه  آزاد اسلامی، مراسم افتتاحیه مجازی دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی همزمان با نیمه شعبان و میلاد پربرکت حضرت مهدی موعود(عج) با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر علی سروری مجد مشاور ریاست و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان ها، حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر، دکتر فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی میرلوحی عضو هیأت امنای دانشگاه امام صادق(ع)، دکتر محمد علی‌اکبری مشاور رئیس دانشگاه و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی همایون رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) و جمع دیگری از مدیران دانشگاه حضور داشتند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر شریفانی: بحث مهدویت یکی از مؤثرترین مباحث در وحدت بخشی است

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه با تأکید بر اینکه بحث مهدویت و انتظار مفاهیمی کامل است، گفت: این مفاهیم صرفاً نظری نیستند، بلکه بسیار عملیاتی، کاربردی و سازنده هستند.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین بلایای بشر، گرفتاری به ناامیدی و روزمرگی است، گفت: بحث مهدویت یکی از مؤثرترین مباحث در وحدت  بخشی، کاهش آسیب ها و رفع چالشها است که باید به آن توجه ویژه شود. اگر فعالیت های مربوط به مبحث مهدویت به درستی انجام شود، امید زیادی به جامعه تزریق خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه بحث مهدویت از مباحث بسیار کاربردی است، گفت: وقتی امام زمان(عج) ظهور کنند، نخست افکار مردم را ارتقاء داده و سپس قلوب را اصلاح می کنند و در نهایت به اصلاح جامعه می پردازند.

دکتر سروری مجد تاکید کرد
استفاده از پتانسیل حوزه علمیه برای رونق بخشی علمی به دبیرخانه مطالعات راهبردی مهدویت

دکتر علی سروری مجد مشاور ریاست و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان های دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه تأکید کرد: بسیار خرسندیم که در روز میلاد پربرکت حضرت مهدی (عج) دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت استان اصفهان افتتاح می شود. در این دبیرخانه همکاران و متخصصان حوزوی و دانشگاهی درگیر مسائل خواهند بود و انشاءالله از پتانسیل حوزه علمیه برای رونق بخشی علمی در این دبیرخانه استفاده شود.

دکتر جهان بین: راه اندازی دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت یک کار نوآور و صف شکن در کشور است

دکتر فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به راه اندازی دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در این دبیرخانه درخصوص موضوع مهدویت اتفاقات خوبی صورت خواهد گرفت و علاوه بر سوق دادن رساله ها و پایان نامه ها، یک شبکه علمی عمیق نیز تشکیل خواهد شد. همچنین ایجاد دانشکده های موضوعی نیز در برنامه قرار دارد.

وی افزود: می توان گفت که این اقدام مبارک یک کار نوآور و صف شکن در کشور است و امیدواریم بتواند موجب پیشرفت کشور شود.

دکتر جهان بین با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری، اظهار داشت: ایشان همواره بر تمدن نوین اسلامی تأکید دارند. در واقع تمدن نوین اسلامی قبل از ظهور رخ خواهد داد. این مطلب موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. 

وی با بیان اینکه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی آمادگی دارد تمام تلاش خود را در راه تحقق تمدن نوین اسلامی به کار گیرد، گفت: این معاونت علاوه بر کارهای ترویجی، ایجاد کانون های مهدویت و ... در مباحث پژوهشی نیز فعالیت خواهد کرد تا چالشهای نظری و عملی رفع شود.

دکتر جهان بین ابراز امیدواری کرد که دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین سازمان پژوهش محور و موضوع محور در کشور فعالیت کند.  

حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر خسروپناه: بحث مهدویت یک مبحث گسترده و بین رشته ای است

حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در این جلسه با تأکید بر این موضوع که بحث مهدویت یک مبحث گسترده و بین رشته ای است، گفت: در این موضوع مباحث اعتقادی، سیاسی، تاریخی، اجتماعی، روانشناختی، جامعه شناسی و ... وجود دارد و نیاز است با یک نگاه وسیع به این مقوله توجه کرد.

وی با تأکید بر اهمیت بحث مهدویت و مطالعات راهبردی راجع به آن گفت: برای تحقق موضوع مهدویت لازم است اساتیدی که در دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه مهدویت فعالیت دارند، گرد هم آیند و در شورای تدوین نظام موضوعات از آنها استفاده شود.

دکتر علی‌اکبری: پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه پایش جهت گیری می شود

دکتر محمد علی‌اکبری مشاور رئیس دانشگاه و مجری طرح پایش دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه بحث پایش در دانشگاه آزاد اسلامی به خوبی انجام شده است، گفت: تلاش داریم تا پایش را در خدمت موضوع مهدویت قرار داده و در این موضوع فعالیت چشمگیر داشته باشیم. جذب برنامه علمی جدید، ایجاد انگیزه، تدوین نظام موضوعات، در اختیار قرار دادن برنامه برای اساتید، مشارکت اعضای هیأت علمی و ... از جمله فعالیت هایی است که بزودی انجام خواهد شد.

وی گفت: پایان نامه های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه پایش جهت گیری می شود تا در رفع چالشهای کشور کمک کند.

دکتر نجفی: دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان تمام تلاش خود را در راستای مسأله مهدویت و مطالعات راهبردی انجام خواهد داد

دکتر پیام نجفی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان نیز در این جلسه ضمن تبریک نیمه شعبان و میلاد پر برکت حضرت مهدی(عج) گفت: موضوع مهدویت به عنوان یک موضوع محوری از سوی دکتر طهرانچی مطرح شد و دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان را مأمور کردند تا در این موضوع فعالیت داشته باشد.

وی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان تمام تلاش خود را در راستای مسأله مهدویت و مطالعات راهبردی انجام خواهد داد. امیدواریم با راه اندازی دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت بتوانیم به نحو مطلوب در این زمینه فعالیت داشته و به اهداف خود دست یابیم.  

حجت‌الاسلام والمسلمین میرلوحی: مهدویت نقطه عطف در تاریخ اسلام و زندگی بشر است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی میرلوحی عضو هیأت امنای دانشگاه امام صادق(ع) نیز در این جلسه با اشاره به 5 نقطه عطف در تاریخ اسلام و زندگی بشر گفت: مبعث اولین نقطه عطف در تاریخ اسلام بود که خداوند از آن به بزرگترین نعمت یاد می کند. دومین نقطه عطف غدیرخم، سومین آن عصمت فاطمیه و چهارمین نقطه عطف عاشورا و پنجمین و مهمترین نقطه عطف مهدویت است. 

وی افزود: مقام معظم رهبری همواره در سخنان خود از انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، کشور و تمدن اسلامی یاد می کنند. در واقع تأسیس تمدن اسلامی موضوع بسیار مهمی است که باید در مجامع فکری، دانشگاهی و ... به آن توجه شود که در واقع همان تمدن مهدوی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرلوحی با بیان اینکه مطلب و موضوعی مهمتر از مهدویت در عالم نداریم، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک نهاد علمی و دانشگاهی عظیم انتخاب خوبی برای پیش بردن موضوع مهدویت است، چرا که در تعیین مسیر، تأثیر زیادی بر دانشجویان دارد و صدها پایان نامه، تحقیق و پژوهش در این زمینه خواهد داشت.

رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع): ادبیات انقلاب اسلامی را در حوزه‌های مختلف در دانشگاه‌ها ترویج کنیم

دکتر محمدمهدی همایون رئیس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) همچنین در این جلسه گفت: کمیته علمی در دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل و پایان‌نامه‌های خوبی در حوزه مهدویت استخراج خواهد شد. ادبیات مهدویت را مبتنی بر انقلاب اسلامی به‌ خوبی تولید نکرده‌ایم. باید در این راستا تلاش کنیم که این مسئله را تقویت کنیم. 

وی اظهار داشت: باید ادبیات انقلاب اسلامی را در حوزه‌های مختلف در دانشگاه‌ها ترویج کنیم. در واقع اساتید دانشگاه آزاد اسلامی علاقه‌مند به مهدویت باید مباحثه با یکدیگر داشته باشند تا نتایج خوبی حاصل شود. اگر شبکه علمی مهدویت در دانشگاه آزاد اسلامی اتفاق بیفتد، تاثیر خوبی در کشور خواهد داشت. 

انتهای پیام/


نظر شما :