دکتر طهرانچی در دیدار اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی:

خدا را شاکریم که مقام معظم رهبری در عرصه فرهنگی نمره قبولی به دانشگاه آزاد اسلامی دادند/ سرمایه واقعی دانشگاه آزاد اسلامی نیروی انسانی، اعتماد و اعتقاد مقام معظم رهبری به این دانشگاه است

۱۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۹ کد : ۳۹۷ سازمان مرکزی
تعداد بازدید:۷۱۹
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: سرمایه واقعی این دانشگاه نیروی انسانی و اعتماد و اعتقاد مقام معظم رهبری به حفظ کیان این دانشگاه است.
خدا را شاکریم که مقام معظم رهبری در عرصه فرهنگی نمره قبولی به دانشگاه آزاد اسلامی دادند/ سرمایه واقعی دانشگاه آزاد اسلامی نیروی انسانی، اعتماد و اعتقاد مقام معظم رهبری به این دانشگاه است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سفر یک روزه خود به استان خراسان شمالی، با اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی این استان دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر طهرانچی در این دیدار اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی افتخار دارد که پس از انقلاب اسلامی پا به عرصه وجود گذاشت و در خدمت مردم این سرزمین بوده است. باری بر دوش دولت نگذاشته و مسائل مربوط به این دانشگاه را با تدبیر خودش حل کرده و مانند هر سیستم در حوزه آموزش عالی غیردولتی دچار فراز و فرودهایی شده است.

وی ادامه داد: شاید برخی تصور کنند که مسائل دانشگاه آزاد اسلامی خاص این دانشگاه است، اما زمانی که به اسناد دانشگاه‌های غربی نگاه می‌کنیم، به این موضوع برمی‌خوریم که در برهه‌ای دانشگاه‌های آنها نیز با کاهش دانشجو مواجه بوده و مشکلاتی داشته‌اند و حتی بسیاری از دانشگاه‌ها در این مواجهه ورشکسته شده و از مدار خارج شده‌اند. اساساً آنجا که مقبولیت اجتماعی مدنظر است، بهنگام بودن، درک تحولات اجتماعی و پاسخ بموقع بسیار مهم است. در کشور ما نیز به تبع کاهش جمعیت، تغییر سبک زندگی و گسترش بی‌رویه آموزش دولتی در یک مقطع و از همه مهم‌تر، رقیب شدن آموزش عالی دولتی با بخش غیردولتی و به ویژه دانشگاه آزاد اسلامی، مشکلاتی بر سر راه این دانشگاه قرار داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی افتخار دارد از مسائلی که می‌توانست آن را زمین‎‌گیر کند، عبور کرده است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در این برهه با واقعیتی تحت عنوان معیشت اعضای هیأت علمی و کارکنان مواجه است که حاصل اقدامات دولت در حوزه اقتصاد و آموزش عالی است. دولت در این دو سال و طی چند سال گذشته به صورت لجام‌گسیخته اجازه رشد به تورم را داده و از سوی دیگر نیز با قیمت‌گذاری و بالا بردن درآمد کارکنان دولت مبتنی بر ایجاد نقدینگی، حقوق را در بخش دولتی افزایش داده است. از طرف دیگر با توجه به اینکه قیمت‌گذار شهریه دانشگاه آزاد اسلامی دولت است، سال گذشته تنها اجازه افزایش 20 درصدی شهریه را داد و امسال نیز سخن از مجوز افزایش 25 درصدی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: بدین ترتیب اعضای هیأت علمی و کارکنان ما در شرایط سخت اقتصادی کشور، تحت فشار قرار گرفته‌اند. سؤال این است که کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی چه گناهی مرتکب شده‌اند که باید تاوان تصمیم‌گیری آموزش عالی دولتی را بدهند؟

دکتر طهرانچی با افزایش صددرصدی حقوق اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌های دولتی اشاره کرد و گفت: زمانی که درباره افزایش دوبرابری حقوق در دانشگاه‌های دولتی سؤال می‌شود، وزرای مربوطه باید به عنوان عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به این قشر خدوم آموزش عالی حساسیت داشته باشند و چرا در تأیید تعرفه شهریه تنها 20 درصد افزایش را مصوب می‌کنند؟

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه عدم جامعه‌نگری و نگرش به ملاحظات واقعی، باعث شده که امروز به یکباره پس از بهم ریختن اوضاع اقتصادی کشور، شرمنده همکاران خدوم و زحمتکش دانشگاه آزاد اسلامی که خواسته‌ای بحق تحت عنوان رسیدگی به معیشت دارند، دچار مشکل شوند. اتفاقاتی که طی یک سال گذشته در حوزه آموزش عالی غیردولتی افتاده و نیازمند بازنگری است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه در شرایط سخت کرونایی توفیقات زیادی داشته است، تصریح کرد: اگر برای شرایط کرونا که دولت وعده گشایش زودهنگام دانشگاه را داده بود، تدبیر نمی‌کردیم و 13 اسفندماه 1398 بخشنامه آموزش مجازی را صادر نکرده بودیم، در سال گذشته با چالش بسیار پیچیده‌ای مواجه می‌شدیم، چرا که مجبور به حذف یک ترم می‌شدیم و در این صورت ضربه آموزشی به دانشجویان وارد می شد که بحمدالله با مشارکت و همکاری اساتید و همراهی دانشجویان، موفق به برگزاری ترم تحصیلی کامل شدیم.

دکتر طهرانچی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی با مجموعه‌ای از معوقات و از دست دادن اعتبار و جایگاه خود مواجه بود که بحمدالله توانست معوقات را تسویه کرده و اعتبار را به این دانشگاه برگرداند، به طوری که اکنون شاهد افزایش 10 درصدی دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی این استان هستیم.

شرایط کنونی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به گذشته بسیار بهتر و آینده آن روشن و پرامید است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برخی فضاسازی‌ها علیه این دانشگاه، تأکید کرد: عجیب است که در چنین شرایط سخت اقتصادی که کشور و به تبع آن دانشگاه آزاد اسلامی با آن مواجه است، بداندیشانی از خارج دانشگاه، اقدام به تزریق ناامیدی، اختلال در فرآیندها و شکاف در یکپارچگی‌ها می‌کنند. این جریان با دروغ‌پراکنی و خبرسازی، تلاش دارد به جامعه خدوم، زحمتکش و یکپارچه دانشگاه آزاد اسلامی لطمه بزند. شرایط کنونی دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به گذشته بسیار بهتر و آینده آن روشن و پرامید است. سال 1393 از مجموع 260 واحد این دانشگاه، 200 واحد دانشگاه آزاد اسلامی از 5 روز تا 5 ماه حقوق پرداخت نکرده بودند. 

دکتر طهرانچی با بیان اینکه خوشبختانه با اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال گذشته، جمعیت دانشجویی ورودی این دانشگاه از 320 هزار نفر در سال 1397 به 490 هزار نفر در سال 1399 رسید، گفت: این توفیق حاصل نمی‌شد مگر با همراهی همه اعضای هیأت علمی، اساتید حق‌التدریس و کارکنان دانشگاه که نسبت به آموزش حساس بودند و در دوران کرونا کلاس‌ها را ساده نگرفتند. این موضوع باعث رغبت بیشتر مردم نسبت به دانشگاه آزاد اسلامی شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: واقعیت این است که این دانشگاه در دوره جدید راهی را انتخاب کرده که این راه پاسخگویی به مطالبات اجتماعی مردم و مطالبات بحق مقام معظم رهبری است که بیش از همه به حوزه علم و فناوری در کشور واقف هستند. خدا را شاکریم که ایشان در عرصه فرهنگی نمره قبولی به دانشگاه آزاد اسلامی دادند و در پیامی که به نخستین رویداد ملی رقابت تیم‌های دانشجویی در کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه آزاد اسلامی داشتند، مرقوم فرمودند که «اقدام عملی در راه‌اندازی کرسی‌های آزاداندیشی و رقابت گسترده گروه‌های دانشجویی، بی‌گمان در شمار افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی ثبت خواهد شد و این سنت حسنه باید در این دانشگاه و دیگر دانشگاه‌های کشور ادامه یابد».

وی تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی هستی و وجود خود را از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گرفته و با عنایت مقام معظم رهبری، حضورش را معنا بخشید و از مردم حمایت گرفت.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: در شرایط اقتصادی کنونی و برای افزایش حقوق کارکنان و اعضای هیأت علمی آیا می‌توانیم شهریه را دوبرابر کنیم؟ پاسخ منفی است، چرا که شهریه و تحصیل دانشجویان در جایگاه پنجم سبد خانوار قرار دارد و چه بسیار خانواده‌هایی که با افزایش شهریه‌ها، فرزندان خود را از مدارس غیرانتفاعی به دولتی برده‌اند. بنابراین جامعه ظرفیت افزایش شهریه را ندارد. 

 تلاش داریم پاداش بازنشستگی همکاران خدوم دانشگاه بموقع پرداخت شود

دکتر طهرانچی با بیان اینکه عمده جذب نیروی دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1370 صورت گرفته و در نتیجه تا دو سال آینده با حجم بالایی از بازنشستگی همکاران مواجه خواهیم بود، تصریح کرد: تلاش داریم پاداش بازنشستگی این همکاران خدوم بموقع پرداخت شود.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این سؤال که آیا بازار آموزش در ایران، کیفیت، مقبولیت و مزیت خود را از دست داده است، گفت: آموزش همچنان جایگاه مزیت رقابتی خود را دارد، اما دیگر مدرک دانشگاهی مزیت و جایگاه قبل را ندارد. شرکت 600 تا 700 هزار نفر در کنکور پزشکی گواه این است که آموزش همچنان جایگاه خود را دارد، اما آموزش باید تضمین‌کننده آینده شغلی باشد. بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی اگر می‌خواهد باقی بماند، باید به آموزشی روی آورد که آینده شغلی جوانان را تضمین کند، چرا که دیگر آموزش‌های رشته‌محور پاسخگوی نیاز جامعه نیست.

وی افزود: باید با اطلاع، برنامه‎‎ریزی و استفاده از تجربیات موفق دیگر دانشگاه‌های جهان و منطبق با نیاز و آمایش سرزمینی، آموزش‌هایی که آینده جوانان را تضمین می‌کند، ارائه کنیم.

تلاش داریم در یک مسیر منطقی، سرمایه و ثروت دانشگاه را به سرمایه مولد تبدیل کنیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متأسفانه این دانشگاه در گذشته سرمایه خود را به سرمایه فعال تبدیل نکرده بود، تصریح کرد: سرمایه واقعی دانشگاه آزاد اسلامی نیروی انسانی آن، اعتماد و اعتقاد مقام معظم رهبری به حفظ کیان این دانشگاه و در کنار آن، امکانات منقول و غیرمنقول آن است. بنابراین تلاش و برنامه‌ریزی داریم که در یک مسیر منطقی سرمایه و ثروت دانشگاه را به سرمایه مولد تبدیل کنیم. به عنوان مثال در واحد اصفهان یک خانم عضو هیأت علمی با تأسیس شرکت دانش بنیان بذر توانست 140 میلیارد تومان درآمدزایی داشته باشد. کدام دانشگاه می‌تواند تضمین کند که در ازای 5 سال تحقیق چنین مبلغی پرداخت کند؟ این نشان می‌دهد که دانشگاه آزاد اسلامی آینده درخشانی دارد و راهی را که طی می‌کند، راهی است که دانشگاه‌های موفق دیگر کشورها نیز طی کرده‌اند.

دکتر طهرانچی با اشاره به اینکه برخی دانشگاه‌های خارجی نیز با مشکل کمبود بودجه ناشی از کاهش دانشجو مواجه بوده اند، اظهار داشت: بروز این مشکل به دلیل وابستگی دانشگاه به شهریه دانشجویان است. 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه فعالیت‌های دانش بنیان سرمایه گذاری زودبازده نیست، گفت: یأس و ناامیدی از رحمت الهی بزرگترین گناه است و ما به آینده دانشگاه آزاد اسلامی امیدواریم.

در ادامه این نشست دوساعته که در محیطی صمیمانه برگزار شد،  دکتر طهرانچی به سؤالات و دغدغه‌ها، پیشنهادات و نقطه نظرات اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان شمالی پاسخ داد.

انتهای پیام/
 


نظر شما :